Sunaikintiems pasauliams atminti…

  • Paskelbta: 2023-02-08
  • Kategorija: Renginiai

     Sausio 27-oji

    Kaip žinia, pasaulio šalys sausio 27-ąją mini Tarptautinę Holokausto atminimo dieną, susijusią su Aušvico koncentracijos stovyklos išlaisvinimo 78 -osiomis metinėmis. Izraelio ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein sako, kad Holokaustas - pati ekstremaliausia genocido forma. Šią dieną siekiant prisiminti ir kalbėti apie Lietuvoje gyvenusius žydus Raseinių r. Ariogalos gimnazija kartu su Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti bei jos iniciatyva įsteigtu Tolerancijos ugdymo centru (vadovė Rasa Zakaitė), surengė nacionalinę – meninę konferenciją „ISTORIJOS PAMOKOS IŠ GYVENIMO ISTORIJŲ“.

    Susitikimo vieta - Ariogala

„Ariogala Jus pasitinka atsinaujinusi - šalia sinagogų memorialo kuriasi ir plečiasi Atminties parkas, skirtas žymiems kraštiečiams, prie bažnyčios įrengtos penkios stelos, apdovanotiems Vyčio kryžiumi, gimnazijoje sukurti kabinetai – pavadinti garsių kraštiečių vardais,“ - kalba gimnazijos direktorius Arvydas Stankus. Be to pasidžiaugiama, suteiktu pasitikėjimu jau septintą kartą organizuoti atminties renginį, plačia atvykusiųjų geografija: nuo Palangos iki Biržų, nuo Marijampolės iki Kupiškio.

    Aš gyva !

    Kartą, pagyvenusi moteris, viename Jungtinių Amerikos Valstijų oro uoste, ant sienos stebėjo ekrane rodomas per Holokaustą nužudytų vaikų nuotraukas. Staiga ji sušuko ,,Aš esu ta mergaitė nuotraukoje! Aš gyva!“ Netrukus moteris paskambino projekto kuratoriams ir pasakė, kad maža mergaitė pievoje, tai - ji, išgelbėta Lietuvos žydaitė Rosian Bagranskytė. ,,Aš esu gyvas įrodymas, kad stebuklai įvyksta…“ Ją pakvietė į televizijos laidą ir taip pasaulis sužinojo Rosian ir jos tėvų išsigelbėjimo istoriją. Rosian su mama Gerta įamžintos ir Kaune ant namo sienos, Mickevičiaus g. 30. Tai tik viena iš gyvenimo istorijų, kurias meninėje konferencijoje pristatė 14 įvairių Lietuvos mokyklų, pasitelkdamos muzikinius, literatūrinius, meninius, kūrybinius, emocinius, dvasinius instrumentus.

    Mus jungia

    Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdantysis direktorius Ronaldas Račinskas tarė ačiū susirinkusiems, tiems, kurie kartu ir kurie mano, kad tai labai svarbu. Minima Holokausto diena pažymėta tamsiomis spalvomis, neapykantos ideologija pastatyta ant moliūgo pamatų, sunaikinusia milijonus žmonių. Deja, ši ideologija, radikalios idėjos konvertuojamos okupacinės kariuomenės, kuri trypia Ukrainos žemę. Turime žinoti kad tai niekur neveda, elgtis, taip, kad to nebūtų. Mums svarbu prisiminti bendruomenes, kurių nėra, , o jūs – mokytojai ir mokiniai, tuos prisiminimų ženklus išryškinate, tad manau, jog tai yra kelias, kuriuo Lietuva turėtų eiti, kad būtų tolerantiška, demokratiška, stipri. Jeigu taip, kaip dirba Ariogalos gimnazija, vietos bendruomenėse - būtų dirbama ir kitur, mūsų visuomenės fonas taptų patrauklesnis, būtų gilesnė pažintis su Lietuvos istorija“ – tokiomis mintimis savo kalbą minėtos institucijos vadovas.

    Ne pirmą kartą vykstančioje konferencijoje dalyvavo vietos savivaldos, švietimo, kultūros sektorių vadovai, Raseinių savivaldybės meras Andrius Bautronis, švietimo skyriaus vedėja Modesta Lukoševičienė. „Man garbė stovėti prieš Jus, ačiū, kad esate, dirbate, nešate šviesą Lietuvai ir pasauliui“- sakė Raseinių r. meras. Modestos Lukoševičienės žodžiuose buvo priminti vienos žinomiausios  pasaulyje Holokausto liudininkės Anos Frank dienoraščio fragmentai. „Iš mūsų niekas nepamirš šio košmaro,“ - rašė Ana Frank, būdama slėptuvėje. Ji išsakė dienoraščio mintis apie gyvenimą, paauglystės problemas, tikėjo gėrio pergale prieš blogį ir žuvo įskųsta išdaviko, nesulaukusi savo 16-o gimtadienio...

    Renginio kulminacija - kolektyvinis prisijungimas prie pasaulinės iniciatyvos ,,Mes prisimename - We Remember“ - kad nusikaltimai žmoniškumui niekada nesikartotų.

    Tarptautinės komisijos vykdančiojo direktoriaus pavaduotoja, švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė priminė, jog posakis, jog žmonija, mes mokomės iš istorijos - po pernai metų vasario 24-osios, deja, taip drąsiai sakyti, nebegalime...“ Ingrida Vilkienė padėkojo mokiniams ir mokytojams už pristatytus unikalius dalykus, istorijas iš praeities. Pasidžiaugė, jog jau šiandien bendraminčius jungia arti 160 Tolerancijos ugdymo centrų, įkurtų įvairiuose Lietuvos švietimo, kultūros įstaigose.

    „Šiandien skaudžių istorijos pamokų centre Ariogaloje, per meninius pasirodymus išreikšta širdgėla ir skausmas,“ - tarė Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas. „Mes jums dėkingi, mokytojai, kad mokiniai, jūsų pastangų dėka - bus tolerantiški. Mano mamą Šakiuose išgelbėjo lietuvis, dieną prieš ateinant naciams.“

    Minimas Holokaustas - žydų istorijos tragizmo pikas, įvairiomis formomis atspindėjęs mokinių pristatymuose Ariogaloje, mokytojų, kultūros, švietimo, savivaldos ir kitų institucijų veiklose, moraliniuose motyvuose – tai tarsi atminties tiltas tarp praeities ir dabarties…

Autorius:
Arūnas Mikalauskas, Klaipėdos r. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos, istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas

Nuotraukos:
Aldona Norkienė

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas