Erasmus+ tarptautinio projekto partnerių susitikimas Italijoje

Rugsėjo 27 – spalio 1 dienomis Raseinių r. Ariogalos gimnazijos projektinės grupės atstovai (gimnazijos direktorius Arvydas Stankus, anglų kalbos mokytoja Gintarė Preikšienė ir istorijos mokytoja Rasa Zakaitė) dalyvavo Erasmus+ tarptautinio projekto „Bullying Free Minds“ partnerių susitikime Italijoje.

Tarptautinio projekto partneriai iš Lietuvos, Graikijos, Rumunijos, Turkijos, Portugalijos, Italijos susitiko Severato mieste, ITT Giovanee Malafarina mokykloje, aptarti ir tęsti  projekto siekių – mažinti patyčių mastą mokyklose, sistemingai kurti ir pritaikyti patyčių valdymo strategijas praktikoje. Projekto dalyviai savo veiklas pristatė konferencijoje „Briefie „A Trip““, kurioje buvo analizuojamas elektroninių patyčių mastas, poveikis ir pasekmės mokiniams. Svečius sveikino ITT Malafarina mokyklos direktorius Domenico Agazio Servello, renginį vedė ir veiklas pristatė  ITT Erasmus+ koordinatorė Italijoje Savina Moniaci. Partneriai dalijosi mintimis apie patyčių sprendimo klausimų galimybes. Savo veiklas pristatė Güllüzar Karayiğit projekto koordinatorė iš Necatibey Ilkokolu mokyklos Stambule, Turkijoje, Popa Laura Mariana iš „B.P. Hasdeu“ gimnazijos Constanta – Rumunijoje, Alexija Vetsika iš Volos licėjaus – Graikijoje, Ricardo Silva – Agrupamento de Escolas Escalada – Pampilhosa da Serra – Portugalijoje ir Gintarė Preikšienė – Raseinių r. Ariogalos gimnazijoje, Lietuvoje. Savo patirtimi dalinosi rašytoja Teresa Manes, vaikų teisių komisarė Antonio Marziale, švietimo ministerijos regiono direktorius Diego Bouchè. Konferencijoje taip pat dalyvavo psichologė, kuri pasidalino savo asmenine patirtimi apie savo vaiko netektį. Psichologės kelią ji pasirinko po to, kai jos vaikas pats nutraukė savo gyvybę dėl patyčių, kurias jam teko patirti mokykloje. Projekto partneriams išgirsta dramatiška istorija dar kartą patvirtino, kad veiklos ir darbas, kurį jie atlieka visi kartu jau antri metai, yra be galo svarbus. Bendravimas su mokiniais neformalioje aplinkoje, įvairių žaismingų užsiėmimų metu ir bendrų veiklų vykdymas, suaugusiems leidžia geriau pažinti mokinių tarpusavio santykius, jų bendravimo ypatumus, išmoko kaip reikia elgtis ar reaguoti situacijose, kai patyčios tampa tikra grėsme.

Lapkričio 21-27 dienomis 2 mokytojų ir 3 mokinių komanda vyks į Portugaliją, kur partnerių mokykloje, Pampilhosa da Serra miestelyje, vyks jau trečia mokymo(si) savaitė. Šįkart bus nagrinėjama socialinės atskirties tema. Projektas yra finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.

Rasa Zakaitė,

Raseinių r. Ariogalos gimnazijos mokytoja

Projekto „Bullying Free Minds“ dalyvių įspūdžiai iš Portugalijos

Lapkričio 22-27 dienomis grupė mokinių (Kornelija Prokopimaitė, Monika Jakaitytė, Aurimas Vasiliauskas) ir mokytojų (Aušra Gedgaudienė, Marytė Kvietkuvienė) iš Ariogalos gimnazijos svečiavosi Portugalijoje. Įveikę beveik 4000 km, keliavę lėktuvais ir autobusais, visi sėkmingai pasiekė miestelį Pampilhosa Da Serra, esantį Portugalijos centrinėje dalyje, kur su nekantrumu laukė vieni iš Erasmus+ projekto „Bullying Free Minds“ mokyklų partnerių. Vos tik nuvykę mokiniai buvo sutikti portugalų mokinių šeimų, susipažino su jomis ir kartu iškeliavo į jų namus ilsėtis.

Neįprastai mūsų akims vietovėje, įstabių kalnų papėdėje įsikūrusi mokykla ir jos kūrybingieji mokiniai, bei mokytojai, svečius iš Lietuvos, Rumunijos, Italijos, Turkijos, Graikijos pirmąją mokymosi mainų vizito dieną pasitiko tradicinėmis portugalų pasveikinimo dainomis, parengtais pasakojimais apie kiekvieną šalį partnerę. Susipažinę su švietimo sistema, ugdymo organizavimo tvarka mokykloje, aplankę pamokas, visi patraukė į biblioteką, kur laukė pirmosios projekto veiklos. Po pristatymo apie vaikų teises, dalyvių buvo paprašyta sukurti plakatus, kur jie galėjo išreikšti savo nuomonę apie tai, kokios teisės jų  manymu yra svarbiausios, į ką suaugusieji turėtų atkreipti dėmesį. Tos pačios dienos popietę visi svečiai buvo pakviesti dalyvauti tradicinėje kaštonų kepimo ir valgymo šventėje „Magusto“. Turėjome pavyzdį, kaip visa mokyklos ir miestelio bendruomenė geba susivienyti ir smagiai kartu leisti laiką.

Antrąją mokymosi mainų vizito dieną visi partneriai pristatė savo pranešimus socialinės atskirties tema. Kiekviena šalis pateikė skirtingus socialinės atskirties pavyzdžius, mokyklose taikomus jų sprendimo būdus ir gerąją patirtį. Konferencijos dalyvių dėmesį patraukė Ariogalos gimnazijos mokinių sukurti video, kurių tikslas yra bet kokios patyčių formos prevencija. Po pristatymų vyko jų aptarimas ir apibendrinimas. Vieningai nutarta, kad empatija – raktinis žodis ir vienas efektyviausių patyčių sprendimo būdų.

Trečioji diena buvo skirta išvykoms į kitas regiono mokyklas, taip pat vizitui į vaikų globos namus (šeimynos principu įkurti globos namai, kur kartu su 3 auklėtojomis gyvena 8 vaikai, dėl įvairių priežasčių negalintys gyventi savo šeimose). Dar kartą įsitikinome, koks svarbus ir glaudus yra bendruomeniškumo jausmas.

Po apsilankymo Pampilhosa Da Serra miestelio muziejuje ir oficialiame priėmime pas merą, laukė kultūrinė ir pažintinė kelionė į Coimbrą, miestą garsėjanti savo universitetu ir moksline bendruomene.

Paskutinė diena buvo pilna emocijų – džiaugsmingo šurmulio ryte, kuomet į mokyklą rinkosi visi projekto dalyviai, šeimos ir jų nariai, kurie priėmė pas save kitų šalių mokinius, ir liūdesio, netgi ašarų, kai reikėjo atsisveikinti. Savo piešiniais ir mintimis apie projektą papuošę vieną iš mokyklos sienų, sudalyvavę užbaigimo šventėje, atsiėmę dalyvavimo sertifikatus, mokiniai atsisveikino su juos priėmusiomis šeimomis ir iškeliavo į ilgą kelionę namo.

Šio projekto ir įspūdžių iš Portugalijos dalyviai nepamirš dar ilgai…

Visos projekto veiklos finansuojamos programos Erasmus+ lėšomis.

Projekto koordinatorė Ariogalos gimnazijoje Aušra Gedgaudienė, anglų kalbos mokytoja

Sveika mokykla