Visi keliai vedė į Ariogalą!

Balandžio 5 dieną į Ariogalos kultūros centrą  iš įvairių Lietuvos vietų rinkosi folkloruojantis jaunimas. Vyko septintasis Respublikinis moksleivių modernaus ir tradicinio folkloro festivalis „Ariogalos Lygiadienis 2019“.  Koncertas prasidėjo karine liaudies daina, kurią atliko dvylika vaikinų iš skirtingų ansamblių. Juos keitė scenoje išsirikiavusios jungtinės pajėgos – Ariogalos gimnazijos ansamblis „Mergicos +“  ir KTU Licėjaus ketvirtokai „Purienukai“ (mokytoja Rasa Belickienė).  Jungtinės pajėgos, kurias sudarė keturiasdešimt scenos karių, atliko tris dainas: dvi aranžuotas ir vieną autentišką. „Mergicos +“ yra koncertavusios festivaliuose „Mėnuo juodaragis“, „Suklegos“, Lietuvos Dainų šventėse. Jungtinių pajėgų kovos veiksmus scenoje koordinavo straipsnio autorius.

Svečiai iš VDU Rasos gimnazijos – grupė „Lygaudė“ (vadovai Vita Braziulienė ir Jonas Misevičius) – seni scenos vilkai, koncertavę muzikos festivaliuose „Mėnuo juodaragis“ „Suklegos“, „Atataria lamzdžiai“, „Skamba skamba kankliai“, „Baltų raštai“, „Dainų šventė“, „Pastauninko pintinis“. Ariogališkiai turėjo progą pasimėgauti trimis subtiliai aranžuotais grupės kūriniais, lydimais vadovo dūdmaišio tobulo gaudimo.

„Lygaudę“ scenoje keitė folkroko grupė iš Šilalės „Uknolis“(vadovas Alvydas Juodviršis). Instrumentų įvairovė (gitaros, pučiamieji, mušamieji, klavišiniai), puikūs vokalai nepaliko salėje abejingų „Uknolio“ muzikavimui.

Po šilališkių scenoje šeimininkavo Kauno Jono Pauliaus II gimnazijos folkloro ansamblis „Gilė“. Jei ant tauraus gėrimo etiketės būna parašyta „brandintas rūsiuose“, tai prie „Gilės“ atliekamų kūrinių drąsiai galima rašyti: išnešiota žygiuose, stovyklose, koncertuose. Nėštumas truko gal dešimt metų. Jau sunku atsekti, kur, kada ir kuriai dainai prigijo harmoninis sprendimas, ritminis sutvirtinimas, buvo įdarbintas vienas ar kitas instrumentas. Nepakeistos dainų, sutartinių melodijos ir žodžiai bei savitos vadovo Artūro Sinkevičiaus aranžuotės visą atliekamą programą sulydo į vientisą, išbaigtą kūrinį.

Apvainikavo koncertą visų grupių (apie šimtas dvidešimt dainorių) bendrai atliekamos trys dainos: gerai visiems žinoma „Per Širvintėlio miestelį“, legendinė žygeivių laužo daina „Šunelis“ (Bethovenas) ir Lietuvos partizanų himnas „Žygiuoja kareiviai“ (Alytė).

Antroje festivalio dalyje Ariogalos kultūros namų  salė vos atlaikė folklorinių šokių vakarėlį. Čia aukso valanda išmušė dar vienam šilališkių kolektyvui „Gers smuoks“ (vadovė Ilona Raudonienė). Pamatę šilališkių raudonus marškinėlius renginių organizatoriai visada gali būti ramūs – vakaronė įvyks. Žemaičiai – atominiai šokėjai! Šokiams grojo „Gilės“ ir kapelos „Lipk ant sienų“ muzikantai, juos keitė „Lygaudė“, kuri maloniai nustebino ne tik lietuviškais, bet ir kitų tautų – vengrų, baltarusių, ukrainiečių šokiais.

Festivalis baigėsi šiltu atsisveikinimu. Visi puikiai praleidome laiką. Iki susitikimo festivalyje „Ariogalos Lygiadienis 2020“.

Dėkojame festivalio rėmėjams: Raseinių r. savivaldybei; Ariogalos gimnazijai; Ariogalos kultūros centrui; Ariogalos etninės kultūros centrui.

Dobilas Juška, Ariogalos gimnazijos folkloro klubo vadovas

Nuotraukos Kęsto Steponaičio.