Pokalbiai apie profesijas

Spalio 22 d. I-IV gimnazijos klasių mokiniai, jų tėveliai ir mokytojai gimnazijos menų salėje turėjo galimybę pabendrauti su Gintaru  Sarapinu  (žurnalo „Reitingai“ redaktoriumi) labai aktualia tema: “Ugdymas karjerai: kaip mokyklos galėtų padėti mokiniams renkantis profesiją”. Lektorius pažėrė nemažai statistinių faktų, kurie akivaizdžiai rodo, kad šia tema reikia daug kalbėti. Lietuvoje apklausų rezultatai rodo, kad tik 20 proc. moksleivių profesiją renkasi atsakingai, o didžiosios dalies moksleivių pasirinkimą, deja, lemia nesovokiami motyvai, draugų nuomonė ar, tiesiog, nemokamų studijų paieška. Lektorius pasidalino instrumentais, kaip yra žengiama sėkmingo profesijos pasirinkimo link. Pradėti galvoti apie būsimą profesiją reikia ne 12 klasėje, kuomet jau turi būti atlikti svarbūs veiksmai: įsiklausyta į save, surinkta artimų žmonių nuomonė apie save, aplankyta keliolika mokslo institucijų, dalyvauta savanorystės veikloje, šešėliautos tos profesijos, kurios domina ir atrodo patrauklios. Domėtis apie profesijas reikia kuo anksčiau. Pasaulyje egzistuoja 45 000 profesijų! Verta raštu pasitikrinti, kiek profesijų žinai pats. Aukštosios mokyklos, konkuruodamos tarpusavyje dėl studentų skaičiaus, neretai imasi gudrybių – nuo senų laikų žinomas profesijas pavadina skambiau, paslaptingiau. To pasekoje, vietoj bibliotekininko profesijos, atsiranda informacijos valdymas… Skamba didingai. Valdyti, dažniausiai, norime visi, bet bibliotekininku būti norime ir galime tikrai ne kiekvienas.

Chemijos mokytoja Žaneta Kalėjutė