Nacionalinė-meninė konferencija „Žydų vaikų istorijos“

„Jau gimdami atsinešame skolą tiems, kurie gyveno iki mūsų ir savo darbais, kovomis ir aukomis padarė mūsų gyvenimą geresnį ir teisingesnį. Savo gyvenimu, darbais ir kūryba privalome skolą grąžinti, atminti juos ir stengtis perduoti tą atminimą ateities kartoms.“  (G. Ilgūnas)

Sausio 25 d. jau ketvirtą kartą Ariogaloje rinkosi Lietuvos mokyklų tolerancijos ugdymo centrų mokiniai ir mokytojai paminėti Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną. Ši diena pirmą kartą  buvo paminėta prieš keturiolika metų, kai Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 m. lapkričio 1 dienos rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Būtent 1945 metų sausio 27 dieną buvo išvaduotas Aušvico (Osvencimo) lageris Lenkijoje, kuriame naciai sunaikino pusantro milijono žmonių, iš kurių beveik 1,1 milijono – žydų. Konferenciją „Žydų vaikų istorijos“ organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Ariogalos gimnazijos tolerancijos ugdymo centras, administracija.

Ariogalos gimnazijos mokiniai visus konferencijos dalyvius, svečius  pasveikino menine kompozicija „Nupūskime užmaršties dulkes nuo seno fotografijų albumo“. Renginyje dalyvavo dvidešimt trijų Lietuvos mokyklų atstovai,  Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti direktorius Ronaldas Račinskas, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti direktoriaus pavaduotoja – švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė, viešosios įstaigos „Šiaurės Jeruzalė“ direktorė Anna Avidan, Vilniaus žydų bendruomenės atstovė Anna Avidan, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas su bendruomenės nariais, „Sugiharos fondo – Diplomatai už gyvybę“ direktorius Simonas Dovidavičius, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis su bendruomenės nariais, Panevėžio žydų bendruomenės atstovai Albertas Savinčius ir Virginija Savinčė, enciklopedinio žinyno „Holokaustas Žemaitijoje“ autoriai profesorius Aleksandras Vitkus ir Chaimas Bargmanas, Kauno IX forto muziejaus darbuotojai, Raseinių krašto istorijos muziejaus muziejininkė Lina Kantautienė, pristačiusi savo knygą „Raseinių krašto žydai. Gyvenimai ir likimai“.

Meniniais pasirodymais mokiniai pristatė žydų vaikų likimus, akcentuodami, kad žydų vaikų istorijos –  tai ne išgalvoti įvykiai, tai istorijos tokių pačių vaikų kaip mes. Kadaise jie buvo laimingi, turėjo namus, mylėjo savo tėvus, brolius, seseris, lankė mokyklą, žaidė, svajojo ir galvojo, kad taip bus visada. Deja, jų lūkesčiams nebuvo lemta išsipildyti. Per Antrąjį pasaulinį karą nacių okupuota Lietuva virto mirtinais spąstais žydams. Holokausto banga, nusiritusi per visą pasaulį, nusinešė milijonus žydų gyvybių. Tuometinis žydų vaikų gyvenimas buvo tik gerų ir blogų atsitiktinumų virtinė, priklausoma nuo aplinkybių. Kiekvienas žingsnis ir kiekviena minutė galėjo nulemti žydų vaikų likimą – gyvenimas ar mirtis.

Konferencijos dalyviai turėjo ypatingą galimybę išvysti meilės ir šilumos kupino žydų gyvenimo spalvas. Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos mokytojai pristatė iš Dieveniškių kilusių litvakų palikuonio Simono Karczmaro tapybos darbų parodą „Paminklas Dieveniškėms“. Prisiminimais dalinosi dailininko sūnus Natanas.

Konferencijos organizatorių vardu dėkojame Tarptautinei komisijai nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, viešosios įstaigos „Šiaurės Jeruzalė“ direktorei Annai Avidan, „Sugiharos fondo –  Diplomatai už gyvybę“ direktoriui Simonui Dovidavičiui, Raseinių krašto istorijos muziejininkei Linai Kantautienei, VšĮ „Atrask Raseinius“ direktoriui Arnui Zmitrai ir visiems, prisidėjusiems prie šio svarbaus ir prasmingo renginio.

Istorijos mokytoja Rasa Zakaitė