NACIONALINĖ MENINĖ KONFERENCIJA ,,GATVĖJE LIKO TYLA…“

Sausio 27-ąją beveik visame pasaulyje buvo minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena ir 75-osios Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinės.

Šią dieną 1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico (Osvencimo) koncentracijos stovykla Lenkijoje. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 metų lapkričio 1 dienos rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Šioje rezoliucijoje atmetamas holokausto neigimas, smerkiama diskriminacija ir prievarta religiniu ar etniniu pagrindu. Holokausto aukų patirtų kančių atminimas įpareigoja visus piliečius bei politinius lyderius prisiimti bendrą atsakomybę, kad nusikaltimai žmoniškumui nepasikartotų.

Holokaustas (gr. holókaustos, iš hólos „visas“ + kaustós „išdegintas“) – sistemingas, masinis žydų tautos naikinimas, vykdytas Atrojo pasaulinio karo metais Adolfo Hitlerio vadovaujamų nacių bei jų kolaborantų. Nacistinės Vokietijos vadovas Adolfas Hitleris teigė, kad žydai nepriklauso net žemesniajai rasei, jie esą tiesiog ne žmonės. Jis skelbėsi pasaulio gelbėtoju nuo žydų pavojaus, o tą gelbėjimą suprato kaip visų žydų sunaikinimą

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti ir Ariogalos gimnazijos Pasaulio teisuolės Janinos Tarapaitės Šliburienės vardo Tolerancijos ugdymo centras šią dieną surengė jau tradicine tapusią nacionalinę konferenciją holokausto aukų atminimui pagerbti. Šiais metais jos tema buvo ,,Gatvėje liko tyla…“.

Į renginį atvyko daug garbių svečių bei dalyvių iš įvairių Lietuvos miestų. Džiugu, kad atvyko ir nemažas būrys Lietuvos žydų bendruomenės atstovų, Kauno IX forto muziejaus darbuotojai. Sveikinimo kalbas pasakė Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti direktorius Ronaldas Račinskas, pavaduotoja, švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė, Raseinių rajono savivaldybės meras Andrius Bautronis, VšĮ ,,Atrask Raseinius“ direktorius Arnas Zmitra, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas.

Scena buvo paversta Ariogalos miesto Vytauto gatve, kurioje prieš karą gyveno daug žydų šeimų, klestėjo verslai, amatai, virė gyvenimas. Ariogalos gimnazijos bendruomenė pradėjo renginį teatralizuota miniatiūra, direktorius Arvydas Stankus pasveikino visus atvykusiuosius, padėkojo už gausų dalyvavimą.

Savo menines kompozicijas žydų atminimo tema parodė Alytaus „Sakalėlio“ pradinės mokyklos, Alytaus Putinų gimnazijos, Marijampolės Sūduvos gimnazijos, Vilniaus Naujamiesčio mokyklos, Panevėžio ,,Saulėtekio“ progimnazijos, Kalvarijos gimnazijos, Lietuvos sporto universiteto Kėdainių ,,Aušros” progimnazijos, Panevėžio M. Rimkevičaitės profesinio rengimo centro, Prienų raj. Balbieriškio pagrindinės mokyklos ir Balbieriškio miestelio bendruomenės, Alytaus Jotvingių gimnazijos, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos, Alytaus Piliakalnio progimnazijos, Varėnos ,,Ąžuolo“ gimnazijos, Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos, Alytaus rajono Daugų Vlado Mirono gimnazijos, Gargždų ,,Vaivorykštės” gimnazijos Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenės.

Interaktyvų pristatymą apie Vilniaus Gaoną pristatė Viešoji individuali įstaiga „Gaono namai“.

Renginio vedėjos Klaudija ir Monika sakė: „Yra tik vienas ginklas, kuriuo galime neapykantą įveikti,- tai meilė. Mylėti kitus, šypsotis, gražiai sveikintis „labas rytas“ ar „labanaktis“, liautis nekęsti ir skriausti silpnesnius, priešingai- padėti jiems ir visada prisiminti, kad mūsų stiprybė yra mūsų gebėjimas išlikti žmonėmis, gebėjimas mylėti, netgi kai pykstame. Stiprus yra tas, kuris nugali pyktį ir siūlo aplinkiniams savo meilę. Visada tai prisimink, ir nugalėsi“.

Dėkojame renginio organizatoriams ir rėmėjams: Tarptautinei komisijai nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Raseinių r. Ariogalos gimnazijai, Raseinių rajono kultūros centro Ariogalos filialui, VšĮ ,,Atrask Raseinius“.

Inesa Petrauskienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja