Mokslo diena – 2018

Nuo 2002 metų kasmet lapkričio 10-ąją UNESCO skatina visame pasaulyje minėti Pasaulinę mokslo dieną taikai ir vystymuisi. Ši diena skirta atkreipti visuomenės dėmesį į mokslo svarbą, supažindinti su mokslo naujovėmis, skatinti jaunimą domėtis mokslu, jo pasiekimais. Ariogalos gimnazijos pradinių klasių mokiniai lapkričio 9-ąją mokėsi kitaip, nes visos veiklos vyko netradiciškai.

1 a klasė veiklą pradėjo nuo eksperimentų su vandeniu. Mokiniai ne tik stebėjosi tyrimų rezultatais, bet ir patys aktyviai dalyvavo bei formulavo išvadas. Lankėsi Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Ariogalos filiale, kur vyko edukacinė pamoka „Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“. Stebėjo filmus iš edukacinio projekto „Mokslo pelės“, juos aptarė. 1 b klasės mokiniai  stebėjo įvairių augalų sėklas, lygino jas. Domėjosi, kaip parduotuvėje atsiranda sėklos, koks jų kelias, iki išauga augalas. Atliko bandymus su vandeniu, aiškinosi, kaip susidaro debesys, susipažino su vandens apytakos ratu.  Žiūrėjo filmus apie Visatą, klausėsi pasakos apie Saulės ir Mėnulio draugystę.

2 a klasėje buvo atliekamas eksperimentas su pienu. Panaudoję dažus, mokiniai galėjo grožėtis spalvomis mirguliuojančiu pienu bei formuluoti išvadas. Džiugiai nusiteikę, žiūrėjo filmuką „Linksmieji meistrai“, jį aptarė ir nupiešė iliustracijas. 2 b klasės mokiniai, skaitydami knygelę ,,Mėgintuvėlio kelionės“, kartu su pasakojimo veikėju pasinėrė į nuostabią išvyką po pasaulį. Keliaudami mokiniai ne tik grožėjosi nuostabia gamta, bet ir eksperimentavo: gamino oro balionus, stebėjo, kaip šokinėja razinos, kaip liejasi ugnikalnis, „pražydino“ vandens lelijų žiedus ir rašė bei šifravo nematomus laiškus.

3 a klasės mokiniai susipažino su mokslo išradimais. Vyko eksperimentinė veikla. Mokiniai mėgino pasigaminti kompasą, mokėsi juo naudotis. Matavo oro, vandens, kūno temperatūrą, formulavo išvadas. Susipažino su audimų raštais, juos meniškai pavaizdavo. 3 b klasėje vyko laboratorinių tyrimų valanda, stebėjimas ir išvadų formulavimas. Mokiniai susidomėję stebėjo filmus apie Visatos kūnus, Saulės sistemą, Žemės išsaugojimą.

4 a klasėje vyko projektavimo darbai, buvo statomi dangoraižiai iš plastilino ir spagečių. Sunkiausias darbas – sienų sutvirtinimas. Iš panašiai sutvirtintų statybinių blokų statomi aukšti pastatai, platūs tiltai. Rašė slaptą raštą pienu, citrinos sultimis, kiaušinio baltymu. Daugiausia emocijų sukėlė baliono pripūtimas sumaišius actą ir sodą. 4 b klasės mokiniai ryte gavo užšifruotą laišką, kurį perskaitę susipažino su numatytomis veiklomis. Išsiaiškinę slaptiraščio techniką, rašė užkoduotus laiškus kitų klasių mokiniams, mokytojams, savo tėveliams, klasės draugams. Vėliau atliko eksperimentus: „Guminis kiaušinis“, „Stebuklingas kiaušinis“. Stebėdami pateiktis pagal instrukcijas gamino vandens lupas, stebėjo raidžių dydį, formulavo išvadas.

Visi pradinukai turėjo galimybę pasinaudoti Kultūros paso koncepcija – priemone visų Lietuvos mokinių, besimokančių pagal bendrojo ugdymo programas, kultūros pažinimo įpročiams ugdyti ir jų kultūros patirčiai plėsti, teikiant jiems atitinkamas kultūros ir meno paslaugas. Ketvirtokai dalyvavo edukacinėje pamokoje „Tradicinių juostų reikšmė lietuvių etninėje kultūroje“, kurią vedė Tautinių amatų meistrė Vilija Ratautienė.

Mokslo dienos veiklas apibendrino Panevėžio rajono Šilagalio kultūros centro pažintinis koncertas „Zooparadas”, kurio metu vyko susipažinimas su vario dūdomis. Šis koncertas – nuostabi integruota muzikos ir pasaulio pažinimo pamoka kitaip su įdomiomis užduotimis, nenuobodžia veikla.

Auksė Jankūnienė, pradinių klasių vyresnioji mokytoja