Lietuvos 100-mečio nacionalinė karjeros savaitė

Lapkričio 19-24 dienomis šalies mokyklose vyko Lietuvos 100-mečio nacionalinė karjeros savaitė. Raseinių r. Ariogalos gimnazija taip pat organizavo šios savaitės renginius, kurių tikslas buvo padėti mokiniams planuoti karjerą ir ugdyti jų profesinį orientavimą.

Karjeros savaitė prasidėjo III-IV gimnazijos klasių mokinių susitikimu su „Kalba.Lt“ studijų užsienyje koordinatoriumi G. Geču. Lektorius papasakojo apie studijas Didžiojoje Britanijoje, Danijoje ir Olandijoje,  išsakė argumentus, kurie turėtų padėti mokiniams apsispręsti dėl specialybės pasirinkimo, šalies ir universiteto.

Ugdymo karjerai temas mokytojai integravo į savo mokomuosius dalykus ir klasės valandėles. Per pamokas 5-IV klasių mokiniai buvo supažindinti su programos „Būsiu__“ parengta teorine medžiaga „Būsiu_2030-aisiais: 30 ateities profesijų prezentacija“. Šių pamokų metu buvo analizuojama, kokią ateitį dabartiniams mokiniams prognozuoja vizionieriai, kokių įgūdžių reikės ateities darbams, kokias pasaulines problemas spręs mūsų vaikai ir, galiausiai, kuo jie dirbs 2030-aisiais. Mokiniai sužinojo, kad šalia būtinųjų įgūdžių, tokių kaip kūrybingumas, kritinis mąstymas, kompleksinis problemų sprendimas, STEM (science, technology, engineering ir maths), 2030-aisiais bus itin svarbios ir kitos: protinis elastingumas (mintis – elgesys – asmenybė), žmogiškumas, tarpdisciplininės žinios ir SMAC (social, mobile, analytics ir cloud).

Visą  savaitę  mecenatas  bankas  „Swedbank“ visoms  šalies mokykloms dovanojo tiesiogines projekto konferencijų transliacijas  iš  įvairių miestų. Mokytojai  su I-IV klasių mokiniais  stebėjo tiesiogines  transliacijas, per kurias buvo skaitomi įvairūs  pranešimai. Mokiniai susipažino  su įvairiomis profesijomis ir karjeros galimybėmis, su kompetencijomis, kurios bus reikalingos ateityje, taip pat galimybėmis kurti Lietuvai ir pasauliui.

I b klasės mokiniai džiaugėsi, kad turėjo galimybę paklausyti įdomių žmonių patirties, pasimokyti iš jų klaidų, paklausyti patarimų ir sužinoti apie galimas ateities profesijas bei technologijas.

II a klasė pasidžiaugė E. Mačiulskės paskaita „Kur gali nuvesti širdies ir proto balsas?“  Dauguma mokinių teigė, kad paskaita patiko, nes lektorė skatino būti drąsiais žmonėmis, suteikė motyvacijos, skleidė pozityvumą, skatino pasitikėti savo širdimi, ne vien protu, skatino siekti svajonių, patiko mintys apie savanoriavimą. Mokinių nuomone, tokių paskaitų galėtų būti daugiau ir dažniau.

III a, b klasių mokinių nuomone, išgirstos paskaitos buvo įdomios ir naudingos, nes lektoriai dalijosi savo patirtimi, skatino nuolatinį tobulėjimą, skatino keliauti, siekti tikslų, palaikyti ryšį su kitų šalių žmonėmis.

Gimnazijos abiturientai labiausiai įvertino paskaitą „TOP 10, ką reikia keisti, jei nori judėti pirmyn“. Mokiniams paskaita patiko, nes tema aktuali jaunimui, o lektorius R. Žiogas  – labai charizmatiška asmenybė, įdomus, žaismingas, protingas bei plačių pažiūrų žmogus, kuris įdomiai ir nuoširdžiai pasakoja mokiniams suprantama kalba. Mokiniams patiko šios lektoriaus mintys: 1. Planuodamas savo laiką, gali padaryti daug daugiau, nei įsivaizduoji; 2. Niekada nesakyk „ne“, nenuvertink savęs; 3. Susikoncentruok į savo tikslus; 4. Jei tave varžo aplinka, draugai, keisk juos; 5. Kam deginti laiką negatyvui, jeigu tą laiką gali skirti kūrybai.

Karjeros savaitės pabaigoje III-IV klasių mokiniai išvyko į Aleksandro Stulginskio universiteto atvirų durų dienos renginius. Pirmiausia moksleiviai galėjo tiesiogiai pabendrauti su universiteto fakultetų atstovais, išsiaiškinti įvairių studijų pobūdį, įsidarbinimo galimybes ir pasikonsultuoti, kokių dalykų valstybinius egzaminus tikslinga rinktis, norint studijuoti konkrečią programą. Vėliau mokinių laukė susitikimai su ASU studentais, kurie įtaigiai papasakojo apie savo pasirinkimo motyvus, mokymosi niuansus, ir, be abejo,  apie spalvingą studentų laisvalaikį. Vėliau drauge su ASU dėstytojais moksleiviai leidosi į virtualią pažinimo kelionę po šiuolaikinės agronomijos, ekonomikos, miškininkystės ir inžinerijos pasaulį. Pabaigoje mokiniai susitiko su ASU absolventais – agroverslo įmonių ir šalies viešojo sektoriaus atstovais, iš kurių išgirdo ne vieną sėkmės istoriją, kurioms pradžią davė studijų pasirinkimas ASU. Mokiniai džiaugėsi, kad diena buvo įdomi, kupina naujų įspūdžių, paskaitos  įdomios ir naudingos.

Nuoširdžiai dėkojame Aleksandro Stulginskio universiteto rektoriui – prof. dr. Antanui Maziliauskui už suteiktą galimybę dalyvauti universiteto renginyje. Labai tikimės, kad per karjeros savaitę įgytas žinias ir patirtį mokiniai galės pritaikyti savo karjeros kelyje – tiek artimiausiuose, tiek tolesniuose jo etapuose.

Vokiečių kalbos mokytoja Ramunė Aksomaitienė