Etnokultūros popietė „Iš tautosakos skrynios“

Etninė kultūra tiesiogiai siejasi su gimtosios kalbos pažinimu, nacionalinės literatūros suvokimu. Tautą jungia bendra kalba, kurios įvairovė atsispindi  kūryboje, tarmėse, papročiuose ir apeigose. Mokykloje svarbu ugdyti tautinį tapatumą, ieškoti naujų etnokultūrinės raiškos formų, todėl gegužės 13 dieną Ariogalos gimnazijoje vyko popietė „Iš tautosakos skrynios“.

Renginio dalyviai, Raseinių r. Ariogalos gimnazijos ir Kauno r. Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijos 5-6 klasių mokiniai, ne tik žaidė liaudiškus žaidimus, bet ir turėjo atlikti įvairias užduotis: atspėti demonstruojamų senovinių lietuvių darbo ir buities  įrankių bei prietaisų pavadinimus ir jų paskirtį,   įminti  mįsles, minkles, paaiškinti patarles. Tikrai nebuvo lengva penktokams ir šeštokams atspėti, kokiomis tarmėmis lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Vilma Šegždienė ir Laimutė Litvinskienė skaitė tarminius tekstus. Popietėje Ariogalos gimnazijos mokinės Ugnė Klasauskaitė ir Ugnė Tamošaitytė kanklėmis pagrojo muzikinius kūrinius, Čekiškės gimnazijos mokinės Ieva Dimaitė ir Ieva Kalčinskaitė pašoko  šokį „Muštokinė“, o  Gabrielė Zavadzkytė padainavo lietuvių liaudies dainą.

Mokytojos pasakojo apie senovinius darbus, šventes, akcentavo, kad  nors ir kaip senoliai vargo, jų gyvenimo išminties visi galėtume pasimokyti. Tereikia vieniems su kitais gražiai bendrauti, išklausyti, nepasijuokti, visada užsiėmimą turėti, o svarbiausia – daug dainuoti, šokti, judėti, tada ir nuotaika, ir sveikata bus gera. Taip, kaip darydavo mūsų senoliai…

Graži ir šilta buvo ta popietė. Smagu pasiklausyti tarmiškų šnektų, kanklių skambesio, pasidžiaugti gebėjimais šokti, dainuoti, gražiai bendrauti. Pasirodo, kad ir XXI amžiaus mokiniams įdomu ir naudinga prisiliesti prie liaudies kūrybos, papročių ir tradicijų.

 Vilma Šegždienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja