Ariogalos gimnazijos bendruomenė minėjo Prano Eimučio žūties 100-metį

Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris Pranas Eimutis (1897–1919) buvo nukautas vokiečių kareivių 1919 m. kovo 18 d., kai saugojo Jungtinių Amerikos Valstijų pagalbos misiją, kuri buvo atvykusi į ką tik nepriklausomybę atgavusią Lietuvą ir apsistojusi „Metropolio“ viešbutyje Kaune. Tai vienas pirmųjų per Nepriklausomybės karą žuvusių savanorių, kurio  poelgis parodė tvirtą ryžtą ginti savo šalį ir jos svečius.

Kovo 18 dieną Ariogalos gimnazijos bendruomenės atstovai dalyvavo Prano Eimučio 100-ųjų mirties metinių minėjimo renginiuose Kaune. Eigulių kapinėse aplankytas kapas, savanorio atminimas buvo pagerbtas tylos minute ir malda, Lietuvos kariuomenės vado vardu buvo padėtos atminimo gėlės, uždegtos atminimo žvakės, pritariant Lietuvos oro pajėgų orkestrui sugiedotas Lietuvos himnas, o Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono kariai atliko tris šautuvų salves: ,,Už Lietuvos valstybę“, ,,Už Lietuvos kariuomenę“, ,,Už kareivį Praną Eimutį“. Prano Eimučio žygdarbį priminė renginyje dalyvaujantis JAV ambasadorės pavaduotojas Marcus Micheli: „Savanorio Eimučio poelgis tą dieną parodo tvirtą Lietuvos savanorių ryžtą ginti savo šalį. Bet man, kaip amerikiečiui, jis taip pat simbolizuoja lietuvių draugiškumą mano šaliai. Kaip tą dieną, taip ir šiandien, Lietuvos kariai rodo savo profesionalumą dalyvaudami tarptautinėse misijose kartu su amerikiečiais.“

Vėliau Kauno vicemeras S. Kairys, atminimo renginio dalyviai iš Lietuvos kariuomenės savanorių pajėgų, Šaulių sąjungos, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Kauno skyriaus, Ariogalos gimnazijos administracijos, mokytojų ir mokinių atstovai susirinko prie tarpukariu Laisvės alėjoje veikusio „Metropolio“ viešbučio pastato, ant kurio sienos 1990 m. kovo 18-ąją, pažymint P. Eimučio 71-ąsias žūties metines, buvo atidengta paminklinė lenta, ir padėjo gėlių. Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Kauno apskrities skyriaus pirmininkė dr. Aušra Jurevičiūtė priminė Prano Eimučio gyvenimo ir žūties istoriją. Raseinių r. Ariogalos gimnazijos direktorius Arvydas Stankus pristatė  gimnazijos mokinių ir šaulių veiklas, skirtas įamžinti žuvusio savanorio atminimą,  taip pat paminėjo, kad Prano Eimučio vardu pavadintas istorijos kabinetas, bei  Eimučių šeimos vardu padėkojo visiems už žuvusio Lietuvos kariuomenės kūrėjo savanorio įamžinimą.

Ariogalos gimnazijos mokiniams paliko įspūdį rodoma pagarba savanoriui kareiviui, kuris atliko pareigą tėvynei, nors jam teko paaukoti savo gyvybę.  Mokiniai džiaugėsi galimybe prisiliesti prie istorijos, pabrėžė, kad tokie renginiai padeda suvokti laisvės kainą ir skatina didžiuotis savo valstybe.

Jūratė Ambrazienė, lietuvių kalbos mokytoja