Apie šermukšnį, lauko klasę, graikų mitus ir kėdes

lauko klasė

Pirmiausia žvilgtelėkim į nuotrauką. Atidžiai, neskubėdami. Jaukus Ariogalos gimnazijos kiemelis. N-tąjį rugsėjį savo prisirpusiom kekėm skaičiuojantis šermukšnis. Už jo – lauko klasė. Na taip, pernai lauko klasės čia nebuvo. O daugiau lyg ir nieko ypatingo, sakysite.

„O kėdės?“ – šypsodamasis manęs klausia gimnazijos direktorius, dėkodamas už lauko klasėje pravestą literatūros pamoką II b klasei.  „Tiksliau, ne pačios kėdės, o jų spalvos…“ Ir tuomet man pasidaro truputėlį gėda. Laiko ratas per sekundę atsisuka atgal ir jaučiuosi kaip nepastabi mokinukė. Kėdės. Viena balta, kita juoda, trečia pilka, o visos kitos geltonos. Balta kėdė – mokytojui optimistui, gal net idealistui, entuziastingai priimančiam visas švietimo naujoves, taip pat ir mokymąsi netradicinėse erdvėse. Juoda kėdė, suprantama, skirta nuo visų švietimo naujovių pavargusiam mokytojui pesimistui, kuris įsitikinęs, kad tą mokinį, kuris nori, gali išmokyti bet kur. Pilka kėdė tikriausiai skirta šiek tiek sutrikusiam mokytojui, kuris lyg ir norėtų kažką keisti savo darbe, bet dažniausiai  pritrūksta arba laiko, arba nuotaikos, arba tiesiog įkvėpimo…

Na o ryškiai geltonos kėdės, be abejo, skirtos mokiniams, trokštantiems spalvų, naujovių ir įspūdžių. Kartais užtenka tik pakeisti aplinką. Ir šiltą rugsėjo dieną po atviru dangum kažkaip kitaip, ypatingai nuskamba graikų mitai apie amžinai jaunus ir gražius Olimpo dievus, apie savo tėvynės besiilgintį Dedalą ir nuo saulės kaitros išsilydžiusius Ikaro sparnus, apie nežemišką Orfėjo ir Euridikės meilę, apie beprasmiškai į kalną akmenį ridenantį Sizifą. Ir net patys mokiniai, aptardami pamoką, nustemba, kad lauke mokytojos atidžiai klauso net ir tie mokiniai, kurie klasėje dažniausiai nieko negirdi, kad jiems net nekilo noras išsitraukti telefonų, kad netgi buvo lengviau susikaupti ir pagerėjo nuotaika.

Taigi prisimindamas pedagogų rudens pasitarimą „Istorijos perimetrai“, vykusį Prezidento Jono Žemaičio gimnazijoje, „prigavot“ mane, Direktoriau, su tom kėdėm. 1:0 Jūsų naudai. O kurią kėdę rinksimės mes, mokytojai?

Daiva Vaičaitienė